Vydáno:

Extraligový tým uhrál 8. místo. Všichni trenéři odvedli spoustu poctivé práce

V uplynulém ročníku Chance extraligy obsadil náš tým Pepino Házená Frýdek-Místek 8. místo. Povětšinu soutěže jej trápila zranění a nemoci. Vedení klubu, realizační tým i hráči pomýšleli na lepší výsledek, za této konstelace však musí být rádi za to, co uhráli. Spoustu poctivé práce odvedli trenéři napříč všemi věkovými kategoriemi.

Extraligový tým uhrál 8. místo. Všichni trenéři odvedli spoustu poctivé práce

Každá sezona vždycky začíná letní přípravou. Hlavní tým ji zahájil na začátku července pod vedením nových kondičních trenérů Michaela Vykoukala a Erika Tvardka. „Kondiční trenéři odvedli skvělou práci, když hráče připravili dobře fyzicky i po atletické stránce, což se projevilo hned v prvním soutěžním utkání v Jičíně, ve kterém jsme do zápasu dokázali přenést to, co jsme natrénovali,“ uvedl vedoucí družstva a místopředseda klubu Zdeněk Verlík. „V následujícím derby v Kopřivnici se nám nedařilo tak, jak bychom si představovali, ale opět se na hráčích projevila skvělá fyzická příprava, díky které dokázali na konci otočit nepříznivě se vyvíjející duel v náš prospěch,“ pokračoval Verlík.

Ve 3. kole hrál výběr eagles poprvé doma, když si poradil s nováčkem soutěže ze Zlína, který přehrál poměrem 34:26. „Až do této chvíle panovala v klubu spokojenost s výsledky i s předváděnou hrou. Zápasem v Novém Veselí, ke kterému jsme odcestovali ve stavu, kdy se týmem prohnala viróza, takže někteří hráči trénovali jen jednou v týdnu, někteří vůbec, nastal zlom doposud dobře rozehrané sezony. V sestavě zdecimované nemocemi jsme neproměnili spoustu vyložených šancí a poprvé prohráli. Tímto jsme odstartovali nepříznivou sérii osmi proher v řadě,“ poznamenal Verlík s tím, že v této fázi soutěže družstvo neustále sužovaly nemoci a zranění. „Čtvrt roku jsme byli bez Jakuba Rumiana, dlouho nám chyběl také Zbyněk Bureš, celé jaro nehrál Jan Mucha a v zimní přípravě se těžce zranil Šimon Fritz, který si přetrhl přední křížový vaz. David Růža hrál dva a půl měsíce se zlomeným prstem na ruce. Tímto před ním smekám. Na druhou stranu si musíme přiznat, že některé zápasy jsme měli zvládnout i v okleštěné sestavě,“ přiznal Verlík.

Když družstvo na podzim prohrávalo jeden zápas za druhým, nebyla psychika hráčů dobrá. „Vůbec se nám to nepovedlo ve Strakonicích, kde jsme prohráli gólem v poslední vteřině a prakticky totéž se nám stalo v duelu ve Zlíně, kde jsme o výhru přišli vyrovnávací trefou dvě sekundy před koncem,“ vrátil se Verlík k nejbolestivějším ztrátám v základní části.

Základní cíl postoupit do play off tým splnil

I když se svěřenci Daniela Vala uplynulým ročníkem spíše protrápili a v základní části vyhráli jen šestkrát, postup do play off je nakonec neminul. Ve čtvrtfinále narazili na obhájce titulu z Karviné.

„Postupem do play off jsme splnili cíl, který jsme si dali před sezonou. I když tomu výsledky na první pohled neodpovídají, s Karvinou jsme odehráli tři dobré zápasy. Kluci na hřišti nechali všechno. V Karviné se bohužel zranil Slavomír Mlotek, který už pak do dalších bojů nezasáhl,“ konstatoval Verlík.

V následujících zápasech o 5. až 8. místo prohrálo Pepino dvakrát s Lovosicemi. „Je třeba uznat, že soupeř byl lepší a vyhrál naprosto zaslouženě,“ řekl Verlík.

Frýdecko-místečtí házenkáři tak zakončili sezonu duely o 7. až 8. místo. „Když jsme byli v nejhorší situaci, tak jsme se paradoxně vzedmuli k jednomu z nejlepších výkonů v sezoně a přehráli doma Nové Veselí o osm branek. Jenže o čtyři dny později jsme naopak předvedli nejhorší výkon celé sezony, takže jsme se nakonec museli spokojit s 8. místem.“

Může být klub s tímto výsledkem spokojený? „Věřili jsme v lepší výsledek, ale buďme realisté. Věříme, že jsme si letos vybrali smůlu, která nás dlouho nepotká. Vzhledem k tomu, s čím vším jsme se museli popasovat, odpovídá 8. místo tomu, na co jsme za daných okolností měli,“ řekl Verlík.

Ve Frýdku-Místku jsou rádi, že sezona skončila. „Věřím, že se dáme zdravotně do pořádku a že se brzy vrátí naši klíčoví hráči Jan Mucha a David Růža. Nyní máme ještě kondiční blok, který potrvá do konce května. Pak dostanou hráči volno a od začátku července opět nastoupí do přípravy pod vedením kondičních trenérů,“ přiblížil Verlík.

Pozitivem sezony bylo začlenění brankáře Vojtěcha Surovce do týmu, který navzdory tomu, že byl věkem ještě dorostenec, dostával hodně prostoru a stal se právoplatným členem extraligového kádru. „Věříme, že se bude že se bude zdokonalovat a vyvíjet dál. Hodně mu pomohl Milan Malina, což je úžasný člověk do kabiny. Velice si vážím toho, co pro kluky dělá a jak jim mentálně pomáhá,“ zdůraznil Verlík.

Vzhledem k rozsáhlé marodce dostal v některých zápasech poměrně hodně prostoru další dorostenec David Pavlišinec. „Svou úlohu zvládl na to, jak byl hozený do vody. Věříme, že i on se stane právoplatným členem hlavního týmu. Trochu za očekáváním zůstal Adam Škopek. Odehrál zápasy, ve kterých obstál, ale byly i takové, které nezvládl. Faktem je, že kvůli reprezentačním akcím s námi v létě skoro vůbec netrénoval. Tentokrát absolvuje celou letní přípravu, takže věříme tomu, že půjde výkonnostně nahoru. Předpoklady pro to má,“ podotkl Verlík.

Podařilo se rozšířit základnu minižáků a mladších žáků

Vedení klubu má nesmírnou radost z toho, že se podařilo rozšířit základnu minižáků a mladších žáků. „Velký podíl na tom má Jan Surovec, který zajistil všechno po technické stránce. Dokázali jsme do haly dostat děti, které mají z házené radost. Tohle pochopitelně těší i jejich rodiče. Věříme, že z nich rostou budoucí extraligoví hráči,“ míní Verlík.

U kategorie mladších žáků pak odvedl veliký kus poctivé práce zkušený trenér Roman Butschek. „Pod jeho vedením se všichni nesmírně zvedli. Příkladně přistupují k tréninkům i zápasům. Věříme, že nepoleví a i nadále budou pokračovat v nastoleném trendu.“

Frýdecko-místecký klub také navázal spolupráci s Moravian Handball Academy vedenou Tomášem Bártou, ze které přišli šikovní kluci z Havířova a Ostravy. „Máme spolu nějaké plány do budoucna. Vytvořili jsme dobrou fúzi, která pomůže tomu, aby děti zůstaly u házené. Chtěli bychom se v budoucnu zúčastnit i mezinárodních turnajů. Věříme, že se nám podaří získat nějaké granty,“ nastínil Verlík.

Oproti předchozím rokům měli letos trochu slabší ročník starší žáci, ovšem jejich trenér Martin Hrachovec z nich přesto dokázal vyždímat maximum. „Těšíme se, až přijdou do mladšího dorostu, kde se budou dále rozvíjet pod vedením Martina Pomichálka a Vojtěcha Petrovského.“

Už před sezonou bylo jasné, že složitější bude situace u mladšího dorostu. Ovšem nedostatek hráčů se nakonec podařilo zacelit kluky z Polanky a z Ostravy. „Trenéři odvedli dobrou práci, takže družstvo se nakonec mohlo měřit i s lepšími soupeři 1. ligy. Některé zápasy snesly přísné měřítko,“ popsal Verlík. „Trenéři Martin Pomichálek a Vojtěch Petrovský kluky zvedli a dali týmu nějakou tvář. Někteří mladší dorostenci už pravidelně nastupovali za starší dorost, kde se neztratili. Je třeba, aby na sobě dále tvrdě pracovali a dobře se nastavili v hlavě, protože z nich vychází budoucí házenkáři hlavního týmu.“

Starší dorost byl v uplynulé sezoně limitovaný počtem hráčů, které měl trenér Martin Strnadel k dispozici. Museli je tak doplňovat mladší dorostenci. „Odehráli velmi dobrá utkání, ale potkaly je i zápasy, které nezvládli. V družstvu je rozhodně několik hráčů s potenciálem dostat se do hlavního týmu. Musí na sobě ale tvrdě pracovat a správně se nastavit v hlavách. Bez toho to nepůjde,“ zdůraznil Verlík a dodal, že je rád také za fungující spolupráci s Novým Jičínem. „Působilo tady šest kluků. Rozhodně se neztratili. Věříme, že budeme takto spolupracovat i v budoucnu.“

A co bude s hráči, kteří v dorostu končí? „Určitě chceme, aby se všichni zapojili do přípravy s hlavním týmem. Mnozí totiž mají velkou perspektivu. V létě dostanou dostatek prostoru, aby ukázali, že se mohou stát členy širšího kádru. Především se ale musí v hlavách nastavit tak, že chtějí něco dokázat. Musí si uvědomit, že prosadit se mezi muži je daleko náročnější a může to nějakou dobu trvat. Proto musí být také vytrvalí a trpěliví,“ řekl Verlík.

Veliké poděkování patří všem fanouškům a sponzorům

Vedení klubu si nesmírně váží obětavé práce všech trenérů napříč všemi věkovými kategoriemi. „Chtěl bych poděkovat všem trenérům. Mají velký obdiv, protože není jednoduché trávit s dětmi spoustu času nejen při trénincích, ale také celé víkendy na házené. Chtěl bych jim popřát, ať mají pevné zdraví. Děti ať mají dobré známky a užijí si prázdniny. Maturantům přeji úspěšně složenou zkoušku, dětem, kteří se hlásí na školy, aby byly přijaté. Těšíme se, až se všichni po spokojených prázdninách zase vrátí v plném nadšení a elánu zpátky k házené,“ vzkázal Verlík s tím, že vedení klubu děkuje také všem rodičům za podporu. „Nesmírně si ji vážíme a víme, že toto není samozřejmostí.“

V neposlední řadě pak vedení klubu děkuje také všem fanouškům, příznivcům, sponzorům a partnerům. „Nesmírně si vážíme všech, kteří za námi stojí i ve chvílích, kdy se klubu úplně nedaří. Nejvěrnější fanoušci byli často slyšet i ve chvílích, kdy nám to vůbec nešlo. Dodávají nám nesmírnou sílu. Velice děkujeme všem sponzorům a partnerům za podporu celého klubu od hlavního týmu až po nejmenší děti. Moc si toho vážíme a děkujeme za to, že při nás stojí. Věříme tomu, že ke stávajícím podporovatelům se přidají další patrioti z regionu. Nesmíme zapomenout také na vydatnou podporu ze strany města a Moravskoslezského kraje. Všem patří veliké poděkování za podporu, bez které by klub nemohl fungovat,“ zakončil Verlík.